מעבירים אחריות לילדים

דמיני לעצמך שאת קמה בבוקר, מתארגנת בשלווה לקראת יום העבודה .מגיעה למטבח והילדים כבר התעוררו לבושים רחוצים ואוכלים ארוחת בוקר. מחכים לך לצאת לגן מחויכים ומאושרים. לקראת ערב מסדרים הילדים את הצעצועים מוכנים לארוחת ערב וישר מתארגנים לשינה. ולך, וכל מה שנשאר זה לספר להם סיפור לפני השינה, לתת להם נשיקה ולילה טוב.

חלום זה בהחלט יכול להפוך למציאות

אז איך עושים את זה? דבר ראשון, להבין שההתארגנות בבוקר זו האחריות של הילד ,ותהליך העברת אחריות מההורה לילד מחייב סבלנות ,אימון ,עידוד, הכנה מראש ושוב הרבה סבלנות.

* מעבירים את האחריות אל הילד- השלב הראשון הוא לשבת ביחד עם הילד, לעבור על רשימת המשימות ולהחליט על אילו משימות הילד יכול וצריך לקחת אחריות. משימות אלו יודבקו על הלוח בחדרו של הילד. המטרה היא, שבמקום שההורה ינהל את הזמן ויאמר לילד, "עכשיו פיפי" או "עכשיו תתלבש", הילד ייגש אל הלוח ויתארגן בבוקר ובלילה לבדו. בשבועיים הראשונים ההורה יאמן את הילד להשתמש בתרשים ורק ישאל: "מה נשאר לך לעשות?" או "האם סיימת את כל השלבים?"כך הילד ילמד מהר יותר להיות עצמאי והבקרים יהפכו לנעימים ורגועים.

* עידוד והכנה לעצמאות-  חשוב לזכור, כי האימון דורש כמה שבועות או חודשים, והמטרה היא שהילד יקום בבוקר, יפתח את הארון, יבחר בגדים לבד ויתלבש לבד. אך - האימון לעצמאות לא יתבצע בבוקר, כי אנחנו לחוצים וצריכים לתקתק את העניינים ולכן, מומלץ לשבת אחר הצהריים או בסוף השבוע וללמד את הילד כל פעם שלב אחד. לדוגמה : ניקח שבוע ללמד אותו ללבוש חולצה לבד, ובמהלכו נתאמן ביחד בהרבה סבלנות על המיומנות החדשה, לאחר שהיא נלמדה, ניקח שבוע נוסף ללמדו מיומנות אחרת. שימו לב - אסור לזרז את הילד או לעזור לו גם אם זה לוקח לו זמן.  הוא צריך ללמוד את המיומנות החדשה בזמן ובקצב שלו . אם הדבר לוקח יותר משבוע -הכול בסדר, כל אחד והקצב שלו.

* עידוד להצלחה – רצוי שתהיה לילד גישה נוחה לביצוע כל המשימות. לדוגמה : שבארון הבגדים יהיה לו מדף נמוך או מגירה אליה יוכל לגשת בקלות, לבחור את בגדיו ולהתלבש לבד. בנוסף, מומלץ שתהיה הפרדה בין הבגדים שמתאימים לגן ובין בגדי החג כדי למנוע הסחות דעת בבחירת הבגד וקל לקבל החלטה. (סדרו במגירה חמישה זוגות מכנסיים ושבע חולצות או כמה שמלות, וכדי למנוע עימותים מיותרים הסבירו לילדים שרק אלו הם בגדי הגן). כמו"כ, אפשרו לילדים לבחור את הבגדים בעצמם ! גם אם שילוב הצבעים לא מושלם בעיניכם, ועודדו אותם לבחור את הבגדים בלילה, כדי שבבוקר יהיה קל יותר.                                                                                                    בחדר האמבטיה - דאגו לשרפרף קטן כדי שהילד יוכל להגיע לכיור לשטוף פנים ולצחצח שיניים. חשוב שתהליך זה יהיה לפני לבישת הבגדים.                                                                                                                          במטבח - רצוי שארוחת הבוקר תחכה לילד כבר על השולחן. אם אתם יודעים שהילד מתלכלך בזמן האכילה, רצוי לדאוג שהאכילה תהיה הדבר הראשון אחרי הפיפי וכך נמנע מכעס על לכלוך בגדיו ומבזבוז זמן יקר. הילד מסיים לאכול ואז ממשיך את משימות הבוקר שלו.  

* הסבר על הלוח – הערכה שקיבלתם מכילה לוח המחולק למשימות יום ומשימות ערב ודף מטלות. בשלב הראשון, שבו עם הילד ובחרו יחד אתו מתוך דף המטלות, על אילו מטלות הוא יקבל אחריות ויתחיל לבצע לבדו. גם אם אתם חושבים שהילד לקח משהו קצת קשה לגילו עודדו אותו ותאמנו אותו עד שיצליח ותנו לו את ההרגשה שהוא מסוגל לכך. בשלב השני, עבדו עם הילד על המשימות ותעוררו את זכרנו שעליו לבצען עד שהמשימה תהפוך להרגל. בשלב השלישי, תנו לילד צ'ופר. הצופר לא חייב להיות פרס, אפילו כוכב ליד המשימה שביצע או וי יגרמו לו לרצות לבצעה בשנית מתוך תחושת הצלחה אישית.

חשוב לזכור - לא חייבים למלא את כל הלוח במשימות. אפשר להחליט על שתי משימות בבוקר ושתי בערב, ואחרי שבוע, שבועיים כשהילד עומד במשימות שלו ,כפרס על התמדה ולקיחת האחריות תנו לו משימת אחריות נוספת, כך תעודדו את ילדכם להיות עצמאים ובעלי ביטחון רב יותר.

אל תשכחו, כדי ליצור ילדים אחראיים צריך גם לדעת לשחרר. לא כל משימה חייבת להיות מבוצעת בשלמות. גם אם התסרוקת של הילדה קצת עקומה או צבעי הבגדים לא מתאימים חשוב לעודד אותם על עצם ביצוע המשימה ולא להתמקד רק בתוצאה הסופית . בסופו של דבר, המטרה היא לחנך שלקיחת האחריות משתלמת ,מפתחת את הילד ועוזרת לכל המשפחה להתנהל ברוגע. נסו ליצור חוויה של משחק על מנת שהילדים ירצו "לשחק בו" שוב ושוב. 

         

                                   טיפ טף מתנות שימושיות לגני ילדים טל'- 0544308397    אתר-tiptaf.com